Iris foetidissima

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Iris foetidissima
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Півникові (Iridaceae)
Рід: Півники (Iris)
Підрід: Iris subg. Limniris
Секція: Iris sect. Limniris
Серія: Iris ser. Foetidissimae
Вид:
I. foetidissima
Біноміальна назва
Iris foetidissima

Iris foetidissima (півники смердючі[1]) — вид квіткових рослин родини півникові (Iridaceae).

Фрукти

Рослина багаторічна з товстим кореневищем. Листя вічнозелене, темно-зелене, блискучі, 10-20 см завдовжки і шириною 2-4 см. Квіти без запаху з'являються в групах до 3 на кінці пагона 30-40 см. Вони великі й блідо-блакитні чи блідо-фіолетові. Звужені основи пелюсток темно-жовті. Плоди яйцевиді капсули завдовжки 5-8 см, які залишаються на рослині протягом всієї зими, і які відкриваються, виявляючи яскраве червоно-оранжеве насіння. Квітне з березня по травень. Рослина виділяє неприємний запах, якщо її порізати чи ударити.

Поширення

[ред. | ред. код]

Природне поширення: Африка: Алжир, Марокко. Європа: Італія [вкл. Сардинія, Сицилія], Франція [вкл. Корсика]; Португалія, Гібралтар, Іспанія. Непевне походження: Велика Британія. Натуралізований: Туреччина, Австралія — Тасманія, Нова Зеландія, Ірландія, Швейцарія. Рослина поширена у рідколіссі, галерейному лісі й на сухих вапнякових схилах. Росте на добре дренованому ґрунті.

Використання

[ред. | ред. код]

Кореневище і насіння використовують у відварі як проносний і сечогінний засіб. Вид представлений в етноботанічних садах. Ця рослина культивується в садах в помірних зонах.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.

Посилання

[ред. | ред. код]